Bodonoksen vuosi 2015

Vuosi alkaa olla lopuillaan ja on aika vetää yhteen tapahtumat vuodelta 2015 ja mitä saimme yhdessä aikaan. Bodonoksen urheilijat menestyivät  kansainvälisissä arvokilpailuissa neljän urheilijan voimin ja muun muassa Mikko Kyyrön MM-hopea ja Heikki Kasasen EM-hopea Masters-ikäluokissa ansaitsevat erityismaininnan.

Kansallisiin arvokilpailuihin (Suomen mestaruus, aluemestaruus, piirinmestaruus) osallistuimme 10 urheilijan voimin, joista 4 ylsi Suomen mestaruuteen asti.

Useamman vastoinkäymisen seurauksena emme tänä vuonna nähneet Bodonoksen värejä yleisen sarjan SM-kilpailuiden tulosluettelossa. Asioita on turha jäädä murehtimaan, mutta vastoinkäymisistä on hyvä ottaa opiksi ja tehdä kaikki mahdollinen niiden välttämiseksi jatkossa. Uskon, että näemme keravalaisen urheilijan jälleen vuoden 2016 SM-kilpailuissa.

Keravalla järjestettyihin kilpailuihin osallistui 60 urheilijaa vuoden 2015 aikana. On hienoa nähdä, että kilpailumme on herättänyt kiinnostusta lähialueen urheilijoissa ja välillä myös hieman kauempanakin. Kilpailuissa on nähty myös Bodonoksen punttikoulun uusia kasvatteja mukana ensimmäisissä kisoissaan.

Järjestimme vuoden 2015 aikana kaksi painonnoston alkeiskurssia, jonka kautta joukko nuoria on aloittanut uuden harrastuksen. Tätä perinnettä tulemme jatkamaan myös vuonna 2016. Seuramme ikäjakauma näyttää huomattavan korkealta ja junioriurheilijoiden joukko on varsin pieni. Nuoria mahtuisi ehdottomasti lisää joukkoomme, tervetuloa rohkeasti mukaan.

Kiitos kaikille toiminnassa mukana olleille harrastajille, kilpaurheilijoille ja puuhaporukalle vuodesta 2015. Erityiskiitoksen haluan esittää Markku Liimataiselle, joka on toiminut seuran keulahahmona usean vuosikymmenen ajan ja uhrannut mittavasti aikaa vapaaehtoistyöhön mm. painonnoston eteen. Tätä aukkoa ei ole helppo täyttää, mutta yritän parhaani mukaan viedä asioita eteenpäin omalla tavallani voimailujaostossa ensi vuoden alusta lähtien.

Toivottavasti näemme 6. tammikuuta SuperTotal -kilpailuissa. Se on hyvä päivä aloittaa painonnoston ja miksei myös voimanostonkin kilpailukausi vuodelle 2016.

Vahvaa ensi vuotta toivottaen,
Antti Seppälä

 

Vuoden 2015 Keravan Bodonoksen painonnoston menestyjät:

Masters MM-kilpailut

 • Mikko Kyyrö, MM-hopeaa
 • Ilpo Minkkinen, sijoitus 4.
 • Heikki Kasanen, sijoitus 4.
 • Keijo Tahvanainen, sijoitus 6.

Masters EM-kilpailut

 • Kasanen Heikki, EM-hopeaa

Masters SM-kilpailut

 • Mauri Lappalainen, SM-kultaa
 • Ilpo Minkkinen, SM-kultaa
 • Keijo Tahvanainen, SM-kultaa
 • Heikki Kasanen, SM-hopeaa
 • Jari Malin, SM-hopeaa
 • Tuomo Suihkonen, sijoitus 4.

Etelä-Suomen alueen mestaruuskilpailut

 • Juha Kukkonen, hopeaa

Etelän-Suomen piirinmestaruuskilpalut

 • Heikki Kasanen, pronssia
 • Kaisu Pärnä, pronssia
 • Antti Seppälä, pronssia
 • Kimmo Nikula, sijoitus 5.