0

Judon SM 2017 Turku

Valtsulle SM-hopeaa!

Viikonloppuna Turussa nähtiin pitkästä aikaa bodonoslaisia aikuisten SM-kisojen palkintokorokkeella, kun Valtsu otteli itsensä alle 66-kiloisten finaaliin.

Alkupoolissa kaatuivat ensin Nummlan Judon Tommi Valtonen ja heti perään Lahden Judoseuran kokenut Tatu Saarinen. Valtosen kanssa ottelu meinasi mennä jännäksi nummelalaisen johtaessa ottelua vielä puoli minuuttia ennen loppua wazarilla. Valtsu onnistui kuitenkin kääntämään jännittävän ottelun voitokseen ipponin arvoisella jalkaheitolla. Semareissa kaatui Raision Ryhdin Henri Tuurala. Finaalissa oli jälleen vastassa tuttuakin tutumpi Nummelan Judon Henri Määttä. Jatkoajalle mentiin tälläkin kertaa. Valtsun kovasta tsempistä huolimatta Henu oli tällä kertaa parempi ja kuittasi kultamitalin. Joka tapauksessa Valtsu teki miehen työn ensimmäisissä miesten SM-kisoissaan, sillä hopeamitali on seuran paras sijoitus viiteentoista vuoteen!

Valtsun lisäksi myös Sampo oli lauantaina vääntämässä. Aivan ei Sampolla vääntömomentti riittänyt Valtsun kanssa samoihin suorituksiin, niinpä judopassiin kirjattiin tällä kertaa tappiot sekä Oulun Mika Haapalaisesta, Turun Mikko NIemestä, että Helsingin Miika Hirvosesta.

Lauantaisten yksilökilpailujen lisäksi Turussa oteltiin sunnuntaina seurajoukkueiden suomenmestaruudesta. Ensimmäistä kertaa seuran historiassa myös Bodonoksen joukkue oli mukana taistelemassa suomenmestaruusmitaleista. Joukkueessa ottelivat Sampon ja Valtsun lisäksi Manne, sekä sääntöjen sallimat kaksi lainamiestä, Marko Hiltunen ja Arsi Laaksonen Uudenkaupungin Waseda Clubista. Kovasta yrityksestä huolimatta (pääosin veteraani-ikäinen) joukkue karsiutui mitaliotteluista hävittyään sekä Chikaralle, että Meidokanille. Bodonoksen joukkueessa otteluvoittoihin ylsi ainoastaan Valtsu, joskin Manne oli äärimmäisen lähellä voittaa Chikaran nuoren Lassi Ruopan, joka onnistui heittämään ottelua johtaneen Mannen ipponin arvoisesti aivan ottelun loppusekunneilla.